Товариство емігрантів з Аккермана в Нью-Йорку: відмінності між версіями

Матеріал з Аккерманіка
Немає опису редагування
Рядок 16: Рядок 16:


=== Будівництво лікарні ===
=== Будівництво лікарні ===
{{Main|Нова єврейська лікарня}}
На початку [[1920-ті|1920-х років]] члени Товариства Аків Марголін і його дружина відвідали [[Білгород-Дністровський|Четатя-Албе]] і зрозуміли, що в місті необхідно відкрити нову лікарню. Повернувшись у США, вони закликали комітет придбати земельну ділянку та спланувати нову лікарню, а також зобов’язалися зібрати гроші для цього<ref name=":2" />.
На початку [[1920-ті|1920-х років]] члени Товариства Аків Марголін і його дружина відвідали [[Білгород-Дністровський|Четатя-Албе]] і зрозуміли, що в місті необхідно відкрити нову лікарню. Повернувшись у США, вони закликали комітет придбати земельну ділянку та спланувати нову лікарню, а також зобов’язалися зібрати гроші для цього<ref name=":2" />.



Версія за 21:03, 6 лютого 2023

Гості з США на поминальному зібранні пам'яті М. Гінзбурга та його дружини

Товариство емігрантів з Аккермана в Нью-Йорку (англ. The Society of Emigrants from Akkerman in New York) — організація, створена 1905 року в Нью-Йорку євреями, які емігрували з Аккермана.

Заснування

21 січня 1905 року відбулося перше зібрання колишніх мешканців Аккермана в США: в будинку пана Песаха Ґінзбурга на Форсайт-стріт, 219, Мангеттен, Нью-Йорк. Голова зборів — Бен Берков, секретар і протоколіст — Аківа Марголін[1].

Серед учасників цієї зустрічі були: Бен Берков, Х. Зепллін, Йосеф Бренард, Чая та Гаррі Краусман, Натан Філдман, Віллі Прахтенберг, Песах Гінзбург, Чарльз Прахтенберг, Девід Голдштейн, Морріс Гобсевич, Гаррі Гразенштейн, Кішиньовскі, С. Краснер, Ісаак Литвак, Аківа Марголін, Преліс, Іссак Розенбліт, Льюїс Шехтман, Філіп Сейблбенд, Г. Шпіцірман, Девід Табачник, Гаррі Вайнцвейг[1].

М. Гінзбург із дружиною на панахиді в Ізраїлі

Першим ділом організація скликала позачергові збори для обрання членів комітету. І вже за тиждень, 29 січня 1905 року, їх провели в магазині пана Шпіцірмана на Канал-стріт, 14, на Мангеттені. Окрім того, створили Благодійне товариство: його голова – Кишиньовски, заступник голови – Бернард Краусман, скарбник – Гразенштейн, секретар – Аківа Марголін, секретар-реєстратор – Берков. Довірені особи: Кіпніс і Гаррі Краусмани[1].

Благодійна діяльність

Організація надсилала допомогу жертвам Аккерманського погрому 1905 року та допомагала новим іммігрантам, які прибули з Аккермана[2].

1929 року, коли в Четатя-Албе через посуху був голод, Товариство передало 100 тисяч лей фінансової допомоги жителям міста[3]. У 1930-х допомагало Єврейському кооперативному банку в Четатя-Албе та вкладало в нього частину своїх заощаджень. Після Другої світової війни Товариство встановлювало адреси вцілилих аккерманців та надсилало їм пакунки з одягом та продуктами[4].

Будівництво лікарні

На початку 1920-х років члени Товариства Аків Марголін і його дружина відвідали Четатя-Албе і зрозуміли, що в місті необхідно відкрити нову лікарню. Повернувшись у США, вони закликали комітет придбати земельну ділянку та спланувати нову лікарню, а також зобов’язалися зібрати гроші для цього[4].

Організація створила спеціальний фонд, відкрила збір коштів і з 1925 до 1932 року зібрала понад 50 тисяч доларів. Окрім цього, вагомий внесок зробив Максим Каролік, уродженець Аккермана, який також жив у США. Усі гроші передавали комітету з будівництва лікарні в Четатя-Албе[4].

Будівництво тривало сім років, і у вересні 1934 року члени Товариства отримали запрошення на урочисте відкриття нового будинку лікарні[2]. 7 жовтня 1934 року лікарню офіційно відкрили у присутності багатьох жителів міста та представників влади. Вона мала 14 кімнат і 60 ліжок, її річний бюджет сягав 100 000 леїв, а медичний персонал включав лікарів-спеціалістів і досвідчених медсестер[4].

Примітки